PALADYUM TARIM ÇİLEK

Paladyum Tarım'ın 20 bin metrekare büyüklüğündeki üretim serasında, topraksız tarım yöntemi ile yılda 200 ton çilek yetiştirilmektedir.

TOPRAKSIZ ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Topraksız tarım çilek yetiştiriciliği, bitki yaşamı için gerekli olan su ve besin elementlerinin gereken miktarlarda kök ortamına verilmesi esasına dayalı bir yetiştirme sistemidir.

Kök çevresi pH, EC, su içeriği, besin içeriğinden, drenaj pH, EC, oranı ve besin içeriğine kadar hesaplanan ve bitkiyi su kaybetmeden (evapotranspirasyon) ayakta tutabilecek iç ve dış çevre koşullarını optimize eden kontrol edilebilir bir yetiştiricilik sistemidir.

Konvansiyonel çilek yetiştiriciliğine göre, birim alandan en az 2-3 kat faydalanılması, en az 2-3 kat verim artışı sağlaması, daha az su, gübre, ilaç, iş gücü ile işletme giderlerini azaltması, iklim koşullarının uygun, fakat toprak koşullarının uygun olmadığı her türlü alanlarda yetiştiriciliğe imkan sağlaması, böylelikle taşlık ve kayalık alanların topraksız tarıma geçilerek tarımsal üretime kazandırılması, ihracata yönelik kontrollü yetiştiriciliğe imkan sağlaması ile hidroponik tarım, ülkemiz çilek tarımına önemli katkılar sağlayacaktır.

iStock-471674664-scaled-1.jpg
20000
METREKARE SERA KAPALI ALAN
26
DEKAR TOPLAM ALAN
200
TON YILLIK ÜRETİM

TOPRAKSIZ TARIM NEDİR?

Hidroponik tarım, topraksız  bir ortamda bitki yetiştirmekte kullanılan bir yöntemdir. Bitkiler ihtiyaçları olan besin elementlerini toprak yerine bitkinin ihtiyacı olan minerallerin özel olarak hazırlandığı besin solüsyonundan karşılarlar. Bu nedenle, bitkiler toprak ortamda yaptıkları gibi besin maddelerini bulmaya çalışmak yerine, besin elementlerini kolay bir şekilde doğrudan bu solüsyondan alabilirler.

Hidroponik Tarımda, bitkileri ve bitkilerin kök sistemlerini desteklemek için genellikle kum, turba, vermikülit, perlit, hindistan cevizi (cocopeat), kaya yünü veya genleştirilmiş kil agregası gibi yetiştirme ortamları kullanılır. Ancak şu unutulmamalıdır; yetiştirme ortamının kendisi bir besin kaynağı değildir.

iStock-972704484-scaled-1.jpg

MAKSİMUM KALİTE

Paladyum Tarım, topraksız tarım tekniğiyle çilek üretiminde uluslararası kabul gören kaliteyi bir vizyon olarak ortaya koymaktadır. Bu anlamda çilek yetiştirme tekniğinde aynı zamanda bir ar-ge faaliyetini de üstlenmektedir.

Dünya standartlarında teknolojilerle donatılmış olan seramızda topraksız tarımda çilek yetiştiriciliği konusunda deneyimli mühendis ve çalışan kadromuzla çok titiz bir çalışma yürütmekteyiz.

Paladyum Tarım’ın yol haritasını, uluslararası pazarda rekabetçi olma ve sürekli yenilenerek ve gelişerek büyüme oluşturmaktadır. Bu sebeple gereken bütün şartlar sağlanarak bütün dünyada geçerliliği tartışmasız olan sertifikalarla kalite standartları belgelenmiştir.

Dünya pazarının beklentileri doğrultusunda uygun fide temini yapıyor, fideler yetişirken bütün süreci takip ediyoruz. Fide dikimleri ile başlayan bitki besleme süreçlerinde akredite laboratuvarlardan alınan test sonuçlarından yola çıkarak bitkinin ihtiyaçları anlık olarak belirleniyor.

Dünya pazarının bir diğer beklentisi de üretilen meyvelerin şeklen mükemmel olmasıdır. Paladyum Tarım serasında yetişen çilekler tam kırmızı, yeşil yapraklı, kalp şeklinde, yoğun aromalı olarak üretiliyor. Aynı zamanda hasat aşamasında herhangi bir ilaç ya da gübre kalıntısı olmadığından emin olmak için bütün süreç modern sistemlerle denetleniyor.

iStock-1143309237-scaled.jpg

BÜTÜN DÜNYADAYIZ

Paladyum Tarım’ın yetiştirdiği çilekler dünyanın her yanına gönderiliyor. Özellikle üstün kalite arayışında olan Avrupa pazarı için, pazarın bütün beklentilerini karşılıyoruz.

Seramızdaki bitkilerin, fide yetiştirme aşamasından başlayarak bitki besleme ve ilaçlama süreçleri yönergelerle belirtilmiştir. Çalışanlarımız ve mühendislerimiz de bu hassasiyete uygun iş akışı sağlama konusunda eğitilmiştir.

Öyle ki, yalnızca ürünün teknik laboratuvar analizlerine değil aynı zamanda tesis içerisindeki iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinden başlayarak çileklerin toplandığı kaplar da gerekli sertifikalara haizdir.

Aynı zamanda 400 meterkare büyüklüğünde soğuk hava depomuz da tesisimizde mevcuttur. Böylece hasat döneminde pazara çıkmayan çilekler değerini kaybetmeden saklanmakta ve farklı alanlarda kullanılmaktadır.

iStock-835987110-scaled.jpg

ÇİLEK TARİFLERİ

ÇİLEK REÇELİ

ÇİLEK

ÇİLEK REÇELİ

Kahvaltı sofralarımıza da mis gibi kokularını ve lezzetlerini getirecek reçeller yapmaya hazır olanları öyleyse tarifimize alalım. Üstelik bu çileklerin lezzetini tüm yıla yaymak da mümkün.…

DEVAMINI OKU
ŞEKERSİZ ÇİLEKLİ MAGNOLİA

ÇİLEK

ŞEKERSİZ ÇİLEKLİ MAGNOLİA

Muhallebi, bisküvi ve meyvelerle birlikte hazırlanan magnolia, New York mutfağından dünyaya yayılmıştır. Oldukça lezzetli olan bu tatlı; muz, kivi, çilek, frambuaz gibi meyvelerle süslenir.

DEVAMINI OKU
ÇİLEKLİ CHARLOTTE

ÇİLEK

ÇİLEKLİ CHARLOTTE

Çileği pasta yapımında kullanmak isteyen ancak daha farklı tarifler denemek isteyenler için, nefis mi nefis çilekli charlotte tarifini sizlere sunuyoruz. Kedidili bisküvi, krema ve meyve…

DEVAMINI OKU