MİS KOKULU MEYVE ÇİLEĞİN FAYDALARI

Çileğin büyük bir kısmı sudan oluşur, bu nedenle içerdiği karbonhidrat miktarı oldukça düşüktür. 100 gramında 8 gram karbonhidrat bulunur. İçeriğindeki karbonhidratlar esas olarak liflerden ve basit şekerlerden oluşur. Diyet lifleri ile bağırsaklardaki yararlı bakterileri besleyerek sindirim sağlığının iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda glisemik indeksi düşük olan çilek kan şekeri üzerinde büyük değişikliklere neden olmaz.

Farklı vitamin ve mineralleri içeren çilek, C vitamini, manganez, folat (B9 vitamini) ve potasyum açısından zengindir. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi ve cilt sağlığını korur. Özellikle hamilelik döneminde ve ileri yaşlarda vücut için oldukça önemli bir vitamin olan B9 vitamini ile büyüme ve hücre fonksiyonlarına destek olur. Bunlar dışında demir, bakır, magnezyum, fosfor, B6, K ve E vitaminlerini de bulundurur.

Genellikle meyvelerin dış katmanlarında bulunan antioksidanlar çileğin etli kısmında da bulunur. Bu kırmızı meyvede 25’ten fazla antioksidan vardır. Bu antioksidanlar özellikle kalp sağlığının korunmasında önemli rol oynar.