PALADYUM TARIM YABAN MERSİNİ

Paladyum Tarım yaban mersini yetiştiriciliği ve yaban mersini fidanı yetiştiriciliği konularında ar-ge faaliyetleri yürütmektedir.

YABAN MERSİNİ HAKKINDA

Yaban mersini kısa boylu bir çalı bitkisidir. İngilizce kökenli blueberry ve bilberry meyveleri, birbiri yerine kullanılabilen terimlerdir. Nemli, sıcaklığı yüksek ve dağlık ormanlarda yetişen bu meyve, orta düzeyde gölgeli ortamlarda daha hızlı büyüme eğilimindedir. Meyvelerin çapı 5-9 milimetre arasında değişkenlik gösterebilir. Koyu mavi meyveler içerisinde birçok sayıda tohum bulunur. Yaban mersini taze, dondurulmuş, kurutulmuş veya konserve ve meyve suyu gibi koruyucu destekli formlarda satılır. Bu meyve aynı zamanda sıvı ya da toz formda takviye gıda ürünleri içerisinde de bulunabilir. Yaban mersini, antosiyanin olarak isimlendirilen kimyasallar açısından doğadaki en zengin meyvelerden biridir. Antosiyanin yunanca anthos (çiçek) ve kyanose (mavi) kelimelerinden köken alan ve suda çözünebilen polifenolik bileşiktir. Bitkilerde pembe, kırmızı, mavi yada mor renk oluşumunu sağlayabilir. İçerdiği bu polifenolik bileşik, yaban mersininin koyu mavi görünüm kazanmasından ve yüksek antioksidan içeriğine sahip olmasından sorumludur.

iStock-1182799992-1-scaled-1.jpg
2021
TEST SÜREÇLERİ
2022
RAPORLAMA
2023
İLK FİDANLARIN DİKİMİ

FİDANLARIMIZ YETİŞİYOR

Paladyum Tarım, meyve boyutu ve hastalıklara karşı dirençli, arzu edilen üretim zamanlamasına sahip ayaban mersini üretimi için test süreçlerini sürdürmektedir.

Vizyonumuz gereği üretim faaliyetlerimiz, dünya pazarının standartlarına ve beklentilerine uygun olarak tasarlanmaktadır. Doğru fidan çeşidini belirlemekle başlayan bu süreç, fidanların temini, yetiştirilmesi, bitki besleme ve hastalıklara karşı mücadele süreçleri ayrı ayrı detaylandırılmakta ve bir bütün olarak ele alınmaktadır.

Test aşamalarında uygun görülen yaban mersini fidanlarının dikimleri başlamıştır. Bir sonraki sezon için alınacak ürünler, portföyümüze eklenecek ve büyüme planlarımıza uygun olarak yeni fidanlarla üstün nitelikli yaban mersini meyvelerimiz dünya pazarına sunulacaktır.

iStock-1337655373-scaled.jpg

YABAN MERSİNİ TARİFLERİ

YABAN MERSİNLİ TURTA

YABAN MERSİNİ

YABAN MERSİNLİ TURTA

Kan şekerini düzenleyen ve görme kaybı gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlayan yaban mersini gibi sağlıklı bir meyveye ancak böyle güzel bir tarif yakışır. Yaban mersini ile yapacağınız bu inanılmaz…

Read more
YABAN MERSİNİ REÇELİ

YABAN MERSİNİ

YABAN MERSİNİ REÇELİ

Yaban mersini, limon suyu ve şeker ile hazırlanan bu reçel, kahvaltılar için idealdir. Ekmeğe sürülerek tüketilebilir. Cam kavanozlarda muhafaza edilir.

Read more
DİYABETİK MUFFİN

YABAN MERSİNİ

DİYABETİK MUFFİN

Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak'tan diyabet hastaları için nefis bir tarifimiz var. Yulaf ezmesi, muz ve yaban mersini ile hazırlanan bu muffini, atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Read more