PALADYUM TARIM AHUDUDU

Paladyum Tarım ahududu yetiştiriciliği ve ahududu fidanı yetiştiriciliği konularında ar-ge faaliyetleri yürütmektedir.

AHUDUDU HAKKINDA

Anavatan olan coğrafyalardan biri Türkiye olan ahududu meyvesi, kırmızı orman meyveleri arasında anılıyor. Birçok yöremizde; ağaç çileği, ayı üzümü, more, mudimak, kavuklu çilek, dağ çileği, sultan böğürtleni, İda dağı böğürtleni ve kırmızı böğürtlen olarak adlandırılan ahududu, frambuaz adıyla da dilimizde kendine yer ediniyor. Türkiye’nin kuzeyinde, batıdan doğuya dek uzun bir kuşak boyunca ahududu yetiştiriciliği yapılabiliyor.

Çeşitli tüketim yolları bulunan, bunun yanında yetiştiriciliği de oldukça zahmetsiz olan ahududunun önemi ülkemizde her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Teknik bilgi isteyen aşı sorunu bulunmayan, her çiftçimiz tarafından kolaylıkla yapılabilen ahududu yetiştiriciliği, sadece budama gibi küçük uğraşlar istiyor. Kökleri çok yıllık ancak dalları iki yıllık olan meyvenin her yıl yenilenmesi onu diğer üzümsü meyvelerden ayırmaktadır. İlk yıl kökte veya kök boğazında bulunan adventif gözler sürüyor. Yazlık veya genç sürgün adıyla anılan bu sürgünler ilk yıl meyve vermiyor, ikinci yıl meyve verdikten sonra kuruyor.

iStock-648967314-scaled.jpg
2021
Test süreçleri
2022
Raporlama
2023
İlk fidanların dikimi

FİDANLARIMIZ YETİŞİYOR

Paladyum Tarım, meyve boyutu ve hastalıklara karşı dirençli, arzu edilen üretim zamanlamasına sahip ahududu üretimi için test süreçlerini sürdürmektedir.

Vizyonumuz gereği üretim faaliyetlerimiz, dünya pazarının standartlarına ve beklentilerine uygun olarak tasarlanmaktadır. Doğru fidan çeşidini belirlemekle başlayan bu süreç, fidanların temini, yetiştirilmesi, bitki besleme ve hastalıklara karşı mücadele süreçleri ayrı ayrı detaylandırılmakta ve bir bütün olarak ele alınmaktadır.

Test aşamalarında uygun görülen ahududu fidanlarının dikimleri başlamıştır. Bir sonraki sezon için alınacak ürünler, portföyümüze eklenecek ve büyüme planlarımıza uygun olarak yeni fidanlarla üstün nitelikli ahududu meyvelerimiz dünya pazarına sunulacaktır.

iStock-626122442-scaled.jpg

AHUDUDU TARİFLERİ

AHUDUDULU BROWNİE

AHUDUDU

AHUDUDULU BROWNİE

Pratik ve enfes bir brownie tarifine hazır mısınız? Ahududu ile yapacağınız bu tatlı çok konuşulacak. Haydi sizi hızlıca mutfağa alalım!

Read more
AHUDUDU YOĞURT TATLISI

AHUDUDU

AHUDUDU YOĞURT TATLISI

Yalnızca 5 malzemeden oluşan yoğurt tatlısı hem hafif, hem de pratiktir. Ortalama 20 dakika içinde hazırlanır ve buzdolabında dinlendirildikten sonra servis edilir.

Read more